Binaural beats – znáte?

Dokonalé – určitě jste někdy viděli (v lepším případě na živo) šamana, jak tluče do bubnu a díky rytmu se dostáva do tranzu.

Nebo africké bubny, ty znáte určitě, ten hutný zvuk, spojený s rytmem.

Od roku 1967 (Winckel, Fritz (1967). Music, Sound and Sensation: A Modern Exposition, p.134. Courier. ISBN9780486165820), kdy byly binauralní beaty popsány věděcky, se kolem tohoto super objevu zase až tolik nestalo – vlastně stalo. Hudební styly jako trance, goya, rave či techno – ano, zde se také tento typ vlnění využívá.

Velice zjednodušeně lze řící, že do jednoho ucha pustím frekvenci 200Hz, do druhého 205Hz (funguje pouze se sluchátky) a slyším na střídačku oba rozdílné tóny. Ovšem mozek vyruší společných 200Hz a zůtane 5Hz – což je již vskutku meditativní frekvence, jak ilustruje obrázek níže:

No a na co se binauralní beaty používají? Třeba lucidní snění? Nebo hlubokou meditaci? Nebo astrální výlety? Na léčení? Proti bolesti? Prostě na cokoliv.

POZOR: bez sluchátek to nemá správný efekt!

Perfektní popis principu a hlavně konkrétních frekvencí je zde: http://www.bahaistudies.net/asma/binaural.pdf

Na iOS i Androida lze zadarmo stáhnout app “Binaural Beats” a vyzkouset si, jak na vás která frekvence působí. Dále lze tuto frekvenci i nechat jet v pozadí oblíbene muziky a skladby – např. pod Rachmaninovým klavírním koncertem C# to nemá chybu.

Tak neváhejte a zkuste – na youtube je spousta videí, nasaďte sluchátka a vydejte se na výlet. Třeba výlet za štěstím či za zdravím.

 

Pokud hledáte skutečnou lahůdku a chcete pochopit do podstaty, tak samořejmě wikipedie nezklame, viz https://en.wikipedia.org/wiki/Beat_(acoustics)#Binaural_beats

Chcete-li si poslechnout zvuky v klidu a offline? Jestli neznáte, tak existují free online konvertory z youtube do mp3 nebo mp4, já používám (z důvodu neomezené délky muziky) tento skvělý konvertor, https://mp3fy.com/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s